Centrum Rehabilitacji

Centrum Rehabilitacji to miejsce przygotowane dla najbardziej wymagających pacjentów. Wyspecjalizowana kadra, która stale podnosi swoje kwalifikację oferuję Państwu pomoc w warunkach stacjonarnych (pobyt rehabilitacyjny). Indywidualnie planujemy terapię, ukierunkowaną na cel określony wspólnie z pacjentem. Wykorzystujemy specjalistyczne metody terapeutyczne. Dysponujemy nowoczesną aparaturą zarówno diagnostyczną jak i terapeutyczną, pozwalającą na szybkie osiągnięcie szczytu sprawności.

Turnusy rehabilitacyjne

Są dla wielu osób szansą na powrót do zdrowia i prowadzenia aktywnego życia.
Nagłe zdarzenie zmienia życie. Udar, wypadek, uraz. Pierwsze minuty i godziny to walka z czasem. Im pomoc przyjdzie szybciej tym większa szansa, że uda się zminimalizować skutki wypadku. Gdy stan pacjenta jest stabilny nadchodzi czas na myślenie o przyszłości. Od tego, jak będzie przebiegała rehabilitacja, w dużej mierze zależy cała reszta życia, które czasami zostało dosłownie podarowane po raz drugi przez los. Najlepiej, aby rehabilitacja rozpoczęła się jak najszybciej i oczywiście była prowadzona przez specjalistów. Zazwyczaj pierwszy kontakt z terapeutą pacjent ma w szpitalu. Jednak pobyt w szpitalu się kończy i rodzina staje przed trudnym dylematem. Co dalej. Czy dowozić chorą osobę wymagającą opieki codziennie na krótkie zabiegi w poradni rehabilitacyjnej, czy zdecydować się na turnus rehabilitacyjny, w czasie którego jest więcej zabiegów i bardzo często można towarzyszyć bliskiej osobie.

Po udarze

Przyczyną udaru jest zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Częściej występuje tzw. niedokrwienie, czy zatrzymanie dopływu krwi do mózgu, a właściwie do jakiejś jego części. Rzadziej jest to krwotok, czyli wylanie się krwi z pękniętych naczyń krwionośnych. Niezależnie od przyczyny, ważne jest jak długi czas minął od chwili pojawienia się pierwszych objawów i to, jaki obszar mózgu został uszkodzony. Im wcześniej chory uzyska fachową pomoc, tym większa szansa na mniejsze uszkodzenia tkanki mózgowej. Dlatego, jeśli podejrzewamy u siebie lub u kogoś udar, natychmiast wezwijmy karetkę. Liczy się każda minuta, dosłownie. Jakie są objawy? Ponieważ udar zazwyczaj dotyka tylko jednej półkuli mózgu, a nawet tylko jego części, charakterystyczne jest to, że objawy często dotyczą tylko jednej strony ciała. Na przykład drętwieje tylko prawa ręka lub noga. Występują zaburzenia widzenia, zwłaszcza w jednym oku. Człowiek uśmiecha się niesymetrycznie, to znaczy do góry unosi tylko jeden kącik ust. Zaniepokoić nas może też problem z wypowiedzeniem słowa, bełkotliwa mowa, niepewny chód, ostry, kłujący ból głowy, itp.

Nauka życia

Sam udar jest poważnym stanem. Jednak największa praca dopiero przed pacjentem i jego rodziną. W wielu przypadkach trzeba na nowo uczyć się mówić, chodzić, jeść sztućcami. Często rehabilitacja przynosi naprawdę spektakularne efekty, ale tylko wtedy, gdy jest rozpoczęta szybko po udarze i systematyczna. W domu rzadko możemy pomóc choremu. Przyczyny są prozaiczne. Pracujemy zawodowo, nie możemy poświęcić tyle czasu najbliższym. Ważna jest też wiedza o tym, jak powinna przebiegać rehabilitacja. Oczywiście, pewne ćwiczenia można wykonywać w domu, ale niektóre można tylko pod okiem wykwalifikowanego terapeuty. Dobrym rozwiązaniem, po wyjściu chorego ze szpitala, jest umieszczenie go w placówce, gdzie uzyska najlepszą pomoc. To szansa na normalne życie.

Rehabilitacja seniorów

Wiele obserwacji wskazuje na to, że ćwiczenia fizyczne i zagadki zajmujące umysł to sposób na długie życie. Im senior jest bardziej aktywny, tym większa szansa, że zarówno jego ciało, jak i umysł później się zestarzeją i jednocześnie dłużej będzie radził sobie bez pomocy innych ludzi. Z takiego samego założenia wychodzą terapeuci, którzy pracują z seniorami. W Zakładzie Rehabilitacji „Atma” poranek rozpoczyna się o ósmej rano. Zakończeniem jest kolacja o godzinie 18. Myliłby się jednak ktoś, kto sądziłby, że posiłki są najważniejsze w ciągu tego czasu. One tylko wyznaczają dobowy rytm. Poza tym seniorzy spędzają bardzo aktywnie czas. Na zajęciach usprawniających zarówno fizycznie, jak i ćwiczących umysł. Dbają o to doświadczeni terapeuci. Opowiada o tym Mateusz Mularski z Centrum Opieki Leczniczej „Atma”.
- Bardzo poważnie traktujemy rehabilitację – mówi. - Każdy nasz podopieczny ma opracowany zestaw ćwiczeń, odpowiednich do jego stanu zdrowia, wieku i możliwości. Codziennie są zajęcia usprawniające. Terapia zajęciowa to ćwiczenia nie tylko dla ciała, ale przede wszystkim dla umysłu. Dzięki nim dni są wypełnione ciekawymi zadaniami i nie sposób się nudzić w ciągu dnia i z utęsknieniem wyglądać przez okno, czy nasi najbliżsi wracają z pracy – dodaje.
„Atma” to miejsce, gdzie można zamieszkać przez pewien czas, na przykład dla osób potrzebujących całodobowej opieki po pobycie w szpitalu. Ponieważ pracują tutaj również lekarze, prowadzona jest intensywna rehabilitacja osób po udarach, wypadkach oraz innych incydentach, które doprowadziły do utraty pełnej sprawności. Dom jest przystosowany do pobytu osób niepełnosprawnych.
- Mamy pacjentów w różnym wieku i w różnym stanie zdrowia – opowiada Mularski. – Nie wymagających opieki, ale również wymagających dużego zaangażowania całego personelu. Zapraszamy do odwiedzenia nas. Każdą rodzinę, która szuka rehabilitacji i opieki nad bliską osobą, ale również samych zainteresowanych, którzy chcą spędzać aktywnie - dodaje.
Placówka dysponuje jedno, dwu i trzy osobowymi pokojami o wysokim standardzie hotelowym wyposażonymi w RTV, dostęp do Internetu. Każdy z pokoi posiada własne zaplecze sanitarne. Są również łazienki dla osób niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się przy pomocy sprzętu ortopedycznego.

Pomoc dla najbliższych

Osoby blisko związane z chorym bardzo często są zmęczone opieką i stresem związanym z choroba ważnego członka rodziny. Dlatego warto jest rozważyć skorzystanie z pomocy, którą pacjent otrzymuje na turnusie rehabilitacyjnym. Przez cały czas jest pod opieką specjalistów. Ma zapewnione posiłku, uwzględniające dietę i inne wskazówki lekarza. Dni wypełnione są intensywnymi usprawniającymi ćwiczeniami. Jednocześnie chory uczy się samodzielnie wykonywać pewne ćwiczenia, aby móc ćwiczyć również w domu, po zakończeniu turnusu. Czas spędzony na rehabilitacji pozwala również rodzinie poukładać na nowo sobie życie, zmienić grafik dnia. Daje również wytchnienie, tak bardzo potrzebne po dniach pełnych obaw o życie członka rodziny. I pozwala nabrać sił do opieki, którą trzeba będzie choremu zapewnić po jego powrocie do domu.

Medycyna XXI wieku

Nowoczesne technologie rozwijają się również w medycynie. Dzięki nim nie tylko leczenie szpitalne, ale również rehabilitacja jest skuteczniejsza. Do tych, które najbardziej zrewolucjonizowały sposobu podejścia do usprawniania można wymienić CyberEye (Cyber Oko), szyny do rehabilitacji, stoły pionizacyjne, magneto terapie, laseroterapie i światłolecznictwo.
Cyber Oko to system podłączonych do monitora kamer, które rejestrują nawet najmniejszy ruch gałki ocznej. Dzięki temu jest możliwe porozumienie się z osobą, która z pozoru nie ma kontaktu z otoczeniem. Ale to nie wszystko. Pozwala ono wyrażać emocje, za pomocą specjalnej aplikacji treningu multimedialnego. Poza tym daje możliwość ćwiczenia liczenia, pamięci itp. program rehabilitacji za pomocą tego urządzenia można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Szyny do rehabilitacji pozwalają na szybsze uzyskanie sprawności kończyn, dzięki symulowaniu naturalnych ruchów kończyn podczas poruszania się. Pozwalają zniwelować efekt sztywnienia stawów wzmacniając jednocześnie tkanki miękkie. Wzmacniają stawy, zapobiegając ich zesztywnieniu i osłabieniu tkanek mięśniowych. Jednocześnie wymuszają ciągły, bierny ruch kończyn i przyspieszając proces rehabilitacji .
Stół pionizacyjny pozwala także na dostosowanie parametrów związanych z stymulacją ruchu kroczenia tj. wzorca ruchu kroczenia, amplitudy i szybkości ruchu kroczenia. Terapeuta może regulować kąt wyprostu w stawie biodrowym podczas pionizacji i ruchu kroczenia. Dzięki temu jest możliwa pionizacja pacjenta i usprawnianie ruchowe kończyn. U chorego pojawia się lepsze ukrwienie, w trakcie pionizacji ulega obniżeniu podwyższone napięcie mięśniowe. To szansa dla pacjentów unieruchomionych w łóżku, ponieważ mogą być mobilizowani i stymulowani.
Każdy dzień przynosi nowe odkrycia dotyczące zarówno naszej wiedzy o funkcjonowaniu organizmu człowieka, jak i o sposobach leczenia i rehabilitowania. To szansa na powrót do życia sprzed choroby i samodzielne życie bez pomocy innych.